Cisco Catalyst switch C1200-16P-2G (16xGbE,2xSFP,16xPoE+,120W,fanless) - REFRESH
Popis
Parametry
Hlídací pes
Cisco Catalyst switch C1200-16P-2G - REFRESH
Sada pro montáž do racku není součástí balení.
Stránky produktu: C1200-16P-2G| Performance | |
| Switching capacity and forwarding rate (All switches are wire-speed and nonblocking) | |
| Capacity in millions of packets per second (mpps) (64-byte packets) | 26,78 |
| Switching capacity in gigabits per second (Gbps) | 36 |
| Layer 2 switching | |
| Head-of-Line (HOL) blocking | HOL blocking prevention |
| Layer 3 routing | |
| IPv6 routing | Wire-speed routing of IPv6 packets |
| Classless Interdomain Routing (CIDR) | Support for CIDR |
| Security | |
| STP loopback guard | Provides additional protection against Layer 2 forwarding loops (STP loops) |
| RADIUS | Supports RADIUS authentication for management access. Switch functions as a client |
| Storm control | Broadcast, multicast, and unknown unicast |
| DoS prevention | DoS attack prevention |
| Multiple user privilege levels in CLI | Level 1, 7, and 15 privilege levels |
| Quality of service | |
| Priority levels | 8 hardware queues |
| Standards | |
| IPv6 | |
| IPv6 QoS | Prioritizes IPv6 packets in hardware |
| IPv6 ACL | Drop or rate-limit IPv6 packets in hardware |
| Management | |
| IPv4 and IPv6 dual stack | Coexistence of both protocol stacks to ease migration |
| Secure Copy (SCP) | Securely transfers files to and from the switch |
| Smartports | Simplified configuration of QoS and security capabilities |
| Localization | Localization of GUI and documentation into multiple languages |
| Login banner | Configurable multiple banners for web as well as CLI |
| Green (power efficiency) | |
| EEE compliant (802.3az) | Supports IEEE 802.3az on all copper Gigabit Ethernet ports |
| Disable port LEDs | LEDs can be manually turned off to save energy |
| Time-based PoE | PoE power can be on or off based on user-defined schedule to save energy |
| Perpetual PoE | Provides PoE power to connected powered devices while the device is rebooting |
| General | |
| Jumbo frames | Frame sizes up to 9000 bytes. The default MTU is 2000 bytes |
| MAC table | 8000 addresses |
| Chip guard | Detects tampering attempts and responds during boot-up |
| Discovery | |
| Bonjour | The switch advertises itself using the Bonjour protocol |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| 802.3at PoE+ and 802.3af PoE delivered over any of the RJ-45 ports within the listed power budgets | The following switches support 802.3at PoE+, 802.3af, and Cisco prestandard (legacy) PoE. Maximum power of 30.0W to any Gigabit Ethernet port until the PoE budget for the switch is reached. The total power available for PoE per switch is as follows: |
| Power dedicated to PoE | 120 W |
| Number of ports that support PoE | 16 |
| Hardware | |
| Power consumption (worst case) | |
| System power consumption | 110V=17.4W 220V=17.2W |
| Power consumption (with PoE) | 110V=143.9W 220V=141.4W |
| Heat dissipation (BTU/hr) | 490.7 |
| Idle Power | 110V=10.4W 220V=10.2W |
| Ports | |
| Total system ports | 18x Gigabit Ethernet |
| RJ-45 ports | 16x Gigabit Ethernet |
| Combo ports (RJ-45 + Small Form-Factor Pluggable [SFP]) | 2x SFP |
| Buttons | Reset button |
| Cabling type | Unshielded Twisted Pair (UTP) Category 5e or better for 1000BASE-T |
| LEDs | System, Link/Act, PoE, Speed |
| Flash | 512 MB |
| CPU | Dual-core ARM at 1.4 GHz |
| DRAM | 1 GB DDR4 |
| Environmental | |
| Unit dimensions (W x D x H) | 268 x 297 x 44 mm (10.56 x 11.69 x 1.73 in) |
| Unit weight | 2.38 kg (5.25 lb) |
| Power | 100 to 240V 50 to 60 Hz, internal |
| Certifications | UL (UL 62368), CSA (CSA 22.2), CE mark, FCC Part 15 (CFR 47) Class A |
| Operating temperature | 32° to 122°F (0° to 50°C) |
| Storage temperature | -13° to 158°F (-25° to 70°C) |
| Operating humidity | 10% to 90%, relative, noncondensing |
| Storage humidity | 10% to 90%, relative, noncondensing |
| Acoustic noise and mean time between failures (MTBF) | |
| Fan (number) | Fanless |
| Acoustic noise | N/A |
| MTBF at 25°C (hours) | 706,983 |
| Warranty | Limited lifetime |
| Package contents | |
| Cisco Catalyst 1200 Series Switch | |
| Power cord | |
| Pointer card | |
| Minimum requirements | |
| Web browser: Chrome, Firefox, Edge, Safari | |
| Category 5e Ethernet network cable | |
Technologie:
Gigabit ethernet + Gigabit optika
Management:
Web
SNMP/RMON
Vlastnosti switche:
Funkce POE po portech
Provedení:
Rack mounted 19"