ASUS zdroj TUF-GAMING-750B 750W, 80+ Bronze
Přidat do oblíbenýchASUS zdroj TUF-GAMING-750B 750W, 80+ Bronze
Výkon zdroje (W):750; Formát zdroje:ATX; Konektory:8pin CPU 1x, 8pin CPU 2x, PCIe 6-pin, PCIe 8-pin, PCIe 16-pin Gen5, SATA 15-pin, Molex, FDD; Konektory pro základní desku:ATX 20-pin, ATX 24-pin, EPS 8-pin; Efektivita zdroje:80 Plus Bronze; Podsvícení:Bez podsvícení.
Kód produktu431166
Part number90YE00D0-B0NA00
EAN produktu4718017724029
Záruka:120 Měsíc(ů)
Výrobce:Asus
Skladová dostupnost:Na dotaz
Hlídací pes
TUF-GAMING-750B
ASUS TUF Gaming 750W Bronze PSU (Power Supply, 80 PLUS Bronze, Military-grade Certification, Dual ball Fan Bearings, Protective PCB Coating, Axial-tech Fan Design, 0dB Technology, Sleeved Cables, 6-year warranty)
Features
  • Capacitors and chokes pass demanding tests to achieve Military-grade Certification.
  • Dual ball fan bearings can last up to twice as long as sleeve bearing designs.
  • A protective PCB coating protects against moisture, dust, and extreme temperatures.
  • 0dB technology lets you enjoy light gaming in relative silence.
  • Sleeved cables leave your rig looking tactically clean.
  • 6-year warranty included.
Asus features
ASUS Exclusive Innovations
  • 0dB Technology - An onboard controller brings the 135mm fan to a standstill when thermal design power (TDP) is below 30%, letting you enjoy light gaming in relative silence. Above 30% TDP, the fans automatically start up again
  • Axial-tech Fan Design - Originally developed for top-end ROG graphics cards, Axial-tech fan design features a smaller fan hub that facilitates longer blades and a barrier ring that increases downward air pressure. For TUF Gaming Series PSUs, we’ve scaled that design to 135mm so it keeps things cool at low RPMs while producing less noise.
  • Sleeved Cables - Cables swathed in black sleeving leave your rig looking tactically clean. Also, we lengthen the CPU cable to 800mm to easily DIY the build.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model name TUF-GAMING-750B
Intel Specification ATX 12V
Efficiency 80 Plus Bronze
Protection Features OPP/OVP/UVP/SCP/OCP/OTP
Hazardous Materials ROHS
AC Input Range 100-240Vac
DC Output Voltage +3.3V, +5V, +12V, -12V, +5Vsb
Maximum Load 25A, 25A, 62A, 0.8A, 3A
Combined Load 130W, 744W, 9.6W, 15W
Total Output 750W
Connectors MB 24/20-pin x 1
SATA x 8
CPU 4+4-pin x 2
Peripheral x 4
PCI-E 6+2-pin x 4
Package Contents
(Cable + Accessory)
Power Cord x 1
Motherboard Power Cable x 1
CPU Cable (800mm) x 2
PCI-E Cable x 2
SATA Cable x 2
Peripheral x 1
TUF Gaming sticker x 1
Dimension
PSU Size (mm) 150 x 150 x 86
Color Box (mm) 290 x 200 x 108
Weight
Single PSU (kg) 2.18
Product Weight (kg) (with packing) 2.87
Formát zdroje: ATX
Konektory: 8pin CPU 1x
Konektory: 8pin CPU 2x